Научих тази рецепта от една позната на майка ми. Супер вкусна се получи и определено ми вдигна самочуствието на готвач :) Жалко, че няма как да го снимам, но при първа възможност ще го направя.
Необходимите продукти за тази рецепта са:
1 бр. пилешки гърди
2 шепи сушени манатарки
10 сушени домата (ако може от тези маринованите в зехтин с босилек, чесън и каперси)
5 скилидки чесън
1 глава лук
1,5 чаена чаша бял ориз (за предпочитане италиански)
1 куп подправки
200 мл сметана (може и по-малко)
1/2 чаша хубаво бяло вино (ако нямате хубаво - по-добре не слагайте. Гадното вино скапва всичко)
Начин на приготвяне:
1. Слагате сушените манатарки в йенска тенджера и ги заливате с вряла вода. Като изстине водата ги пасирате леко(така че да останат едри парчета, не ги правете на пюре).
2. Мариновайте си пилето. За моята марината слагам 1 ч.л. пикантина (зеленчукова), 1/3 ч.л. черен пипер, 1/2 ч.л. червен пипер, 1 ч.л. риган, 1 ч.л.босилек и много ситно нарязания чесън. За да се смесят по-добре подправките слагам малко от мазнината на сушените домати. Оставам да престои минимум час. Ако ме домързи и оставя готвенето за утре става най-вкусно.
3. В плитка тенджера (или дълбок тиган - зависи какви налични посуда имате) сипвате малко зехтин и като се загрее мятате ситно нарязаната глава лук. Като се запържи леко мятате и пилето.
4. Когато пилето побелее добавяте пасираните манатарки (заедно с водата в която са киснали) и ситно нарязаните манатарки. Разбърквате и като се поизпари водата мятате вътре ориза и доливате с вода (колкото за ориза). Добавяте 1 дафинов лист, 1 ч.л. босилек (още, да), още черен пипер и риган. Опитвате след 5 минути. Ако ви е блудкаво слагате от каквото има нужда според вас. Може да сложите още сол.
5. Когато ориза е на границата да се свари сипвате сметаната и бялото вино и бъркате непрекъснато докато не стане гъсто. Добре е и да намалите котлона, защото може да загорите нещата и тогава - язък ви за готвенето.
6. Ако все пак загорите яденето не се опитвайте да отлепите загорялото. Просто сменете тенджерите и тогава добавете сметаната и бялото вино. Така загорялото ще си остане в старата тенджера, а другото ще продължи да се готви. Ако загорялото е повече от един ред оризчета - положението е неспасяемо. Измийте тенджерата преди любимия/любимата да ви е надушил.
7. Ако ориза ви стане сив (както се получи моя), може да го оцветите с куркума. Ориза обикновено наистина става кафеникаво-сив (заради манатарките - те са кафеникаво-сиви гъби) и е добре наистина да го оцветите. След това си сипвате в чиния и украсявате ккато ви харесва. Ако сте твърде гладни - може и да не украсявате.
Добър апетит!