Алое Вера – за по-добро здраве

Алоето успокоява, заздравява и регенерира кожата, като едновременно с това я прави по-мека, гладка и нежна. Доказано е, че забавя симптомите на стареене и е успешен лек срещу акне.

Освен в помощ на красотата обаче то е популярен лек срещу не малко болежки и неразположения - подсилва имунната система и действа антивирусно. Помага още и при високо кръвно налягане, артрит, диабет, констипация, астма.

алое вера

Ако обелите кората на алое вера, ще видите под нея гелообразна консистенция, която бързо се втечнява. Точно това е чудотворното вещество, което е средство за поддържане на красота и здраве. В лекарствената мрежа можете да го откриете под формата на сок, пюре, таблети, а най-често във вид на гел.

Лекува раните по кожата

Успокояващ и лечебен, гелът се препоръчва при раздразнена кожа, ужилвания от насекоми, леки изгаряния, напукана от студа кожа. Прилага се и за облекчаване на някои кожни заболявания като екзема и псориазис.

Изследвания са доказали и неговата ефективност и при лечение на херпеси. Под формата на емулсия (т.е. смесен с масло) гелът хидратира и обновява епидермиса, като изглажда кожата и я прави по-нежна.

Подпомага храносмилането и контролира захарта

Под формата на пюре алоето служи като регулатор на храносмилателните процеси. Действието му е леко разхлабително и изчистващо. Освен това съдържащите се в него фибри ограничават проникването на захар и холестерол в червата. По този начин то регулира производството на инсолин и предотвратява риска от хипоглекимия.

Заздравява скалпа на главата

Гелът лекува себореен дерматит (прекомерно омазняване на кожата, съпроводено от пърхот и сърбеж). За да ограничите появата на пърхот, го нанасяйте върху косата като маска десетина минути преди да измиете с шампоан. Нанасяйте кичур по кичур и не го оставайте да действа прекалено дълго, защото рискувате да засъхне и после се отмива по-трудно. В това се крие и тайната за красотата на Клеопатра.

Можете да си отглеждате алое и сами

Алоето расте и вирее чудесно в домашни условия. Когато го присъдите от малка в по-голяма саксия (обикновено след около 2-3 години), можете да започнете да режете листата и да ги използвате за козметични цели. Добре е да знаете, че алоето не издържа на студ. Нуждае се от много слънце, а и през лятото да бъде навън. Прибирайте го началото на есента.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *